Tipy na jednoduché hlavolamy pro pejsky

Vítejte u dalšího uštěkaného článku! Tentokrát vám společně s paničkou přinášíme několik tipů, jak si udělat večer ještě pohodovějším s pomocí hlavolamů z dosažitelných materiálů.

Návodů existuje v dnešní době už opravdu mnoho. V tom, jak má hlavolam vypadat, nejsou žádná pravidla. (A věřte, že nám pejskům je to opravdu š(č)umák.) Stačí někde načerpat trošku ispirace, přidáte svou fantazii a ůspěšný hlavolam je na světě! Možná tu inspiraci načerpáte zrovna tady.

Než se ale pustíme do samotných návodů, měla bych vám říct, proč je vlastně dobré, s pejsky takové hlavolamy dělat. Relax, kdy si vy dvounožci lehnete na gauč, pustíte si seriál a nebo čtete nějakou knihu, je pro nás pejsky právě hersenwerk. Toto krkolomné slovo označuje hromaaadu hlavolamů, ve kterých si pejsek najde sám svou možnost řešení bez žádné frustrace. Hersenwerk pejsky unaví, zrelaxuje, hyperaktivce zklidní. Můžu dosvědčit, že na ubouchané dny v roce (Silvestr, oslavy Nového roku) pejsky zaměstná a tím pádem utiší strach, který má spoustu z nás. Někdy je také fajn použít hersenwerk jako jinou formu večeře. Zkrátka schováte dávku granulek do hlavolamů.

No a teď už je čas předat klávesnici paničce a jít k samotným návodům…

HLAVOLAM I.  – SRULOVANÝ RUČNÍK

Hlavolam tvoří vlastně jen ručník, utěrka či jakkákoliv látka. Vezměte si granule/pamlsky, pokládejte je na ručník a postupně je zarolujte. Pejska uvolněte z odložení a on po chvilce přemýšlení pochopí, že když do srulovaného ručníku šťouchne čumákem, odkryjí se granulky.

HLAVOLAM II.  – PETLAHEV

Petku má doma opravdu každý. Důkladně ji vymejte a pomocí odlamovacího nože či nože, co máte po ruce, udělejte do petlahve několik děr, tak velkých, aby jimi prošla granulka či pamlsek. Zabrousete kraje pilníkem, aby nebyly tak ostré. Do petlahve nasypte hrdlem granule/pamlsky a zašroubujte víčkem. Pejskovi položte petku na zem (položte ji tak, aby ležela) a on už sám vymyslí, jak na to. Když do petlahve šťouchne čumákem protočí se a granulky propadnou otvory. (Tento hlavolam už je o trochu obtížnější než předešlý. Proto do něj dejte pejskovi větší množství granulí, bude tak mít větší ůspěšnost.)

HLAVOLAM III. – PLATO

Není nad to si nějaké to plato od vajíček schovat. (Doporučuji uchovat, co největší.) Dá se využít právě jako hlavolam. Princip je jednoduchý. Do jamek dávejte granule . Někam víc, někam míň. Ačkoliv se to zdá primitivní, větším pejskům to trochu zabrat dá. Chce to totiž větší obratnost jazyku.

HLAVOLAM IV. – ČMUCHACÍ KOBEREČEK/MOP

Myslím, že pojem čmuchací kobereček jste už slyšeli. Pokud ne, je čas vás s ním seznámit! Jedná se o hanmade kobereček vyrobený z pruhů z fleece deky, které jsou navázané na mřížce z protiskluzového materiálu. Pokud máte ruce alespoň trochu šikovné, zvládnete si ho vyrobit sami. Pokud jste v tomhle trošku leví, nevadí, kobereček z fleece deky můžete nahradit například čistým mopem na vytírání. Obojí funguje na principu schovávání mňamek mezi jednotlivé štětinky mopu/kousky látek. Pejsek musí u hlavolamů takového rázu hodně zapojovat čichový smysl, proto je to pro něj trochu náročnější. 

Můj tip: Vřele doporučuji k takovému čmuchání menší pamlsky,granulky. Skvělě se mi osvědčily například Dogfitnessky.

HLAVOLAM V. – KLUBKO

Pátým hlavolamem jsou odstřižky látek zamotané do klubka. Konkrétně jde o několik cca 5cm širokých pruhů látek, sešívaných konci k sobě. Vytvořily tedy několika metrovou šňůru (můj tip: k výrobě se skvěle hodí stará šála). Před tím než pejska vyzvete k řešení, motejte ze „šňůry“ klubko a sem tam strčte pod látku i granuli/pamlsek. Jakmile pejsek šťouchne do klubíčka čumákem, kousek se ho rozmotá a možná z něj vypadne i nějaká ta mňamka.

HLAVOLAMY K ZAKOUPENÍ

Ještě vám sem hodím pár tipů na hlavolamy, které jsme si koupily, otestovaly jsme je a vřele je doporučujeme!

Prvním návrhem je míček (viz.první foto). Granuli/pamlsek prostrčíte jedním otvorem, díky šťouchání psího čumáku do míčku projde labyrintem, který je uvnitř a pak vypadne otvorem na druhé straně. Tento hlavolam funguje na podobném principu jako hlavolam „petlahev“, o kterém je psáno výše. Místo zakoupení:  https://www.kik.cz/

Dalším osvědčeným finalistou jsou klasické dřevěné hlavolamy různých značek. Každý funguje trochu jinak, ale řešení má vždy jen jedno. Proto se ho pejsek brzy naučí nazpaměť. 😀 Při seznamování s novým hlavolamem je třeba zabránit zbytečné frustraci, která může nastat. My máme hlavolam značky Akinu (https://www.akinu.cz/),který můžete vidět na druhé fotografii. Dobré ohlasy mají ale i psí hlavolamy od Manahu (https://www.manahu.cz/) nebo hlavolamy značky Doglog (https://www.doglog.cz/). 

A třetím doporučením je naprosto skvělá psí hračka/hlavolam od výrobce Kong (třetí foto). Tahle extra odolná hračka se dá naplnit konzervou, jogurtem, tvarohem, ovocem… zkrátka čímkoliv, co mají pejsci rádi. Uvnitř hračky jsou vroubky, na kterých se jídlo zachytává. Pejskovi tedy hned dobrota nevypadne a musí vyvinout nějakou snahu a prokázat, že má obratný jazýček. Hračku můžete zakoupit přímo u výrobce (https://www.kongcompany.com/) nebo na spoustě českých e-shopech.

K závěru článku, který byl celý věnovaný hlavolamům a návodům na ně, si dovoluji vyzvat vás ke zhlédnutí videa, kde je krásně vidět jak příprava několika hlavolamů, o kterých jsme dnes s paničkou psaly, tak moje čmuchání. Alespoň uvidíte, jak skvěle mi to hledání mlsek jde.

Doufám, že jste v tomhle článku načerpali nějakou inspiraci a že vás bude motivovat k tomu hersenwerk občas praktikovat. Budu ráda když sdílnete třeba nějaké instastory s nějakým hlavolamem a pochlubíte se nám s ním.  Tak zase u dalšího tlapkání. Hafoj!

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů